Masz Androida? Chcesz przyspieszyć swój smartfon? Mamy na to 10 szybkich sposobów

1. Na bieżąco uaktualniaj swoje oprogramowanie

Zazwyczaj nie potrzebujesz instalować dodatkowych aplikacji na swoim komputerze, bo większość aktualizacji jest dostępnych z poziomu twojego smartfona. Potrzebujesz jedynie dostępu do internetu (dobrze również naładować w pełni baterię). Wystarczy wejść w panel „Ustawienia”, tam odnaleźć zakładkę „Informacje o urządzeniu”, a na liście dostępnych opcji wybrać tę dotyczącą aktualizacji oprogramowania. Gdy wybierzesz opcję „Aktualizacja”, twoje urządzenie sprawdzi, czy dostępne są dla ciebie uaktualnienia i zaproponuje ci ich instalację. Możesz również włączyć w swoim smartfonie opcję „Automatyczna aktualizacja”. Dzięki temu nowe pliki będą z miejsca pobierane na twoje urządzenie, a instalacje będą proponowane ci na bieżąco. Aby nie obciążać dodatkowo limitu danych mobilnych, proponujemy zaznaczyć odpowiednią opcję, dzięki której dane będą pobierane tylko w momencie połączenia się z internetem.

2. Przywróć ustawienia fabryczne

W pamięci smartfona gromadzą się różnego rodzaju dane, błędne ustawienia i aplikacje, które niekoniecznie działają tak, jak powinny. Powrót do ustawień fabrycznych pozwoli na wyeliminowanie tych niepotrzebnych plików i, w rezultacie, sprawi, że nasze urządzenie będzie funkcjonować sprawniej. Aby przeprowadzić taki zabieg, należy w oknie „Ustawienia” wybrać opcję „Kopia zapasowa i resetowanie” (nazwa często zależy od producenta czy wersji systemu), a następnie „Przywróć ustawienia fabryczne”. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przy resetowaniu wybierzemy także opcję czyszczenia danych zewnętrznej karty pamięci, stracimy wszystkie inne dane, które zostały tam zgromadzone.

3. Posprzątaj swój ekran startowy

Ma on spory wpływ na wydajność pracy twojego smartfona. Duża ilość widżetów, ikonek, aplikacji oraz animowanych/aktywnych elementów sprawia, że większa jest moc obliczeniowa potrzebna do renderowania ekranu oraz przechodzenia pomiędzy poszczególnymi ekranami startowymi. Rekomendujemy, aby na pulpicie głównym pozostały jedynie najbardziej potrzebne elementy.

4. Usuń zbędne aplikacje

Każda z używanych przez ciebie aplikacji wymaga sporo pamięci na instalację oprogramowania. Czasami angażowane są również: pamięć RAM i procesor. Szczególnie, gdy aplikacja cały czas działa w tle. Warto od czasu do czasu zastanowić się, czy wszystkie aplikacje, z których korzystasz są ci potrzebne oraz (a raczej przede wszystkim) czy w ogóle z nich korzystasz. Najprostszy sposób na odinstalowanie aplikacji jest wejście do sklepu Google Play, znalezienie strony zbędnej aplikacji i wybranie opcji „Odinstaluj”.

Możemy sobie z tym poradzić również bez dostępu do internetu. Potrzeba wtedy wejść w „Ustawienia”, a następnie w „Menedżer Aplikacji”, gdzie z listy „Pobrane” (jest to lista wszystkich aplikacji, które samodzielnie zainstalowaliśmy na naszym urządzeniu) wybieramy aplikację, której chcemy się pozbyć poprzez kliknięcie w „Odinstaluj”.

5. Wyłącz animowanie okien i menu

Jeżeli nie jesteś fanem fajerwerków, możesz spokojnie pozwolić sobie na odciążenie swojego procesora poprzez wyłączenie animacji okien i menu. Wystarczy wejść w kartę „Ogólne” i odszukać zakładkę „Informacje o urządzeniu” (lub inną, która stanowi o wersji systemu), a następnie kilkukrotnie w nią kliknąć, aż otrzymamy informację o odblokowaniu przez nas funkcji dewelopera. Potem możemy już całkiem wyłączyć tryb animacji w karcie „Ogólne” w opcjach deweloperskich.

6. Usuń niepotrzebne dane aplikacji

Zastanawiasz się, gdzie jeszcze możesz szukać plików zajmujących tak cenną, wolną pamięć potrzebną do sprawnego funkcjonowania twojego smartfona? Zostańmy więc jeszcze chwilę przy temacie aplikacji. Gromadzą one bowiem wiele danych, które niekoniecznie są nam potrzebne, a które obciążają system. Rozwiązaniem jest czasowe usunięcie pamięci podręcznej i danych aplikacji (należy mieć jednak na uwadze, że wśród danych mogą znajdować się pobrane przez nas pliki). Możemy również (choć nie w każdym modelu) spróbować przenieść wszystko (łącznie z tymi danymi) na kartę pamięci. Opcja kasowania pamięci podręcznej znajduje się w „Menedżerze Aplikacji”.

7. Wyłącz opcję automatycznej synchronizacji

Ta bardzo przydatna opcja (automatyczne aktualizowanie listy wpisów z portali społecznościowych, maili itp.) niestety obciąża dodatkowo system, a jej wyłączenie może znacznie poprawić pracę smartfona. Upewnij się więc, że opcja synchronizacji jest odznaczona w twoim podręcznym menu. Możesz również skonfigurować to w ustawieniach systemowych. Wybierz wpis „Konta”, zaznacz dane konto, a następnie wyłącz automatyczną synchronizację tylko dla tego jednego konta.

8. Wyczyść pamięć podręczną

Aby to wykonać, należy wyłączyć smartfona, ponownie go włączyć, trzymając włączone jednocześnie przyciski: zasilania, startowy oraz pogłaśniania. Gdy zobaczysz logo startowe systemu, możesz je puścić. Dane z partycji Cache będzie można wtedy usunąć za pomocą przycisków głośności. Smartfon automatycznie uruchomi się ponownie.

9. Alternatywna aplikacja pulpitu startowego

Zdarza się, że interfejs, z którego korzystamy nie jest optymalnym rozwiązaniem dla naszego urządzenia. Możemy wtedy zastosować alternatywny ekran startowy. Zmieniony zostanie wygląd oraz, być może, również lista aplikacji i okien narzędziowych. Warto sprawdzić następujące aplikacje: Yahoo Aviate Launcher, Nova Launcher, Go Launcher EX czy np. Apex Launcher.

10. Zmniejsz liczbę ekranów startowych

Zbyt duża liczba aktywnych ekranów startowych jest zbędna (nawet, jeśli nie ma na nich zbyt wiele danych), dlatego proponujemy, aby zmniejszyć ich ilość do maksymalnie dwóch lub trzech.

optymalizacja, przyspieszanie, wydajność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Copyright © Android Stuff - All rights reserved | Logo designed by muzg