Jak już pewnie większość z was wie Google oficjalnie rozpoczęło aktualizację typu OTA (over the air) dla urządzeń z linii Nexus czyli: Nexus 4, 5, 7 (2012 WiFi/2013 WiFi) oraz Nexus 10. Reszta niestety będzie musiała jeszcze poczekać :(

Jeżeli jednak jesteście bardzo niecierpliwi, możecie aktualizacji dokonać sami. Wystarczy skorzystać z poniższej instrukcji, która jest skierowana dla posiadaczy Nexusów ze standardowym recovery. Ja osobiście zaktualizowałem swojego Nexusa 7 WiFi (2013) tym sposobem i nie napotkałem praktycznie żadnych problemów, oprócz instalacji odpowiednich sterowników USB na Windows 8.1. Dowodem jest film umieszczony na samym dole artykułu.
Natomiast użytkownicy, którzy posiadają zmodyfikowane recovery, mogę wgrać plik z aktualizacją Androida 5.0 do pamięci wewnętrznej, a następnie po przejściu do trybu recovery wybrać install zip from sd card.

Uwaga: Proces aktualizacji Nexusa do Androida 5.0 Lollipop nie powinien skasować żadnych danych z twojego urządzenia. Jednak zalecam wykonanie kopii zapasowej ważnych danych. Jednocześnie informuję, że wszelkie zmiany wykonujesz na własną odpowiedzialność. Możesz poczekać do oficjalnej dystrybucji OTA :)

Pobierz aktualizację Androida 5.0 Lollipop

Pobierz odpowiedni plik z aktualizacją dla twojego urządzenia. Gdy plik już będzie ściągnięty sugeruję zmianę nazwy na coś prostszego np:  Lollipop_Nexus_10.zip, gdyż w późniejszym momencie będziemy zmuszeni do wpisania jego nazwy ręcznie.

Nexus 4

4.4.4 (KTU84P) -> 5.0: occam LRX21T z KTU84P

Nexus 5

4.4.4 (KTU84P) -> 5.0: hammerhead LRX21O z KTU84P
4.4.4 (KTU84Q) -> 5.0: hammerhead LRX21O z KTU84Q

Nexus 7 2013 Wi-Fi

4.4.4 -> 5.0: razor LRX21P z KTU84P
5.0 -> 5.0.1: razor LRX22C z LRX21P

Nexus 7 2012 Wi-Fi

4.4.4 -> 5.0: nakasi LRX21P z KTU84P
5.0 -> 5.0.2 nakasi LRX22G z LRX21P

Nexus 10

4.4.4 -> 5.0: mantaray LRX21P z KTU84P
5.0 -> 5.0.1: mantaray LRX22C z LRX21P

Instalacja Android SDK Tools

Jeżeli już masz zainstalowane SDK to musisz wykonać jego aktualizację. Jeżeli nigdy z tego nie korzystałeś, to niestety nie pozostaje ci nic innego jak zainstalować SDK na swoim komputerze. Nie przerażaj się to nie jest takie trudne :) Aby zainstalować Android SDK wykonaj poniższe kroki: 1. Pobierz Android SDK Tools 2. Wypakuj zawartość pliku do katalogu na komputerze np: C:\android\ 3. Przejdź do katalogu, do którego wypakowałeś pliki i uruchom SDK Manager.exe 4. W oknie Android SDK Manager wybierz Install 17 packages… (liczba może się różnić w zależności od zaznaczonych paczek) Android_SDK_install_1 5. Następnie zaznacz Accept License i naciśnij Install Android_SDK_install_2 6. Proces instalacji zajmie jakiś czas. Po jej zakończeniu możesz wyłączyć okno SDK.

Aktualizacja Nexusa do Android 5.0 Lollipop

1. Wyłącz urządzenie a następnie uruchom je w trybie fastboot. Aby to zrobić wciśnij i przytrzymaj jednocześnie kombinację klawiszy Power + Volume Down. Na ekranie powinien pojawić się zielony robot oraz informacje o urządzeniu. 2. Używając klawiszy głośności wybierz Recovery mode i zatwierdź swój wybór przyciskiem Power. 3. Teraz na ekranie powinien pojawić się zielony robocik z wykrzyknikiem w czerwonym trójkącie. Wciśnij i przycisk Power i przytrzymaj go, a następnie naciśnij klawisz Volume UP i szybko puszczasz. 4. Z menu, kóre się pojawi, wybierz opcję apply update from adb 5. Podłącz urządzenie urzywając kabelka USB do komputera 6. Umieść plik z obrazem systemu w folderze platform-tools (w moim przypadku c:\android\sdk\platform-tools\) android_sdk_folder 7. Na komputerze uruchom wiersz poleceń cmd.exe i przejdź do folderu z aktualizacją

cd c:/android/sdk/platform-tools

8. W oknie wiersza poleceń wpisz komendę komendę

adb sideload Lollipop_Nexus_10.zip

Uwaga: Użyta nazwa pliku została przeze mnie zmieniona w celu łatwiejszego jej wpisania w wierszu poleceń 9. Na ekranie swojego Nexusa możesz teraz zauważyć proces instalacji. 10. Gdy instalacja się zakończy zrestartuj swoje urządzenie wybierając reboot system now Od tej chwili należysz do grona użytkowników z najnowszą wersją Android 5.0 Lollipop, a jeżeli chcesz mieć jeszcze dostęp do roota to przeczytaj: Jak uzyskać Root w Nexus 4, 5, 7, 9 i 10 z Androidem 5.0

Film prezentujący proces aktualizacji Nexusa do Androida 5.0 Lollipop