CodeMagic – nowa, magiczna aplikacja do czytania kodów QR
Choć kody QR (ang. Quick Response) zostały wynalezione przez japońską firmę Denso-Wave jeszcze 20 lat temu, to wciąż jest o nich dość głośno. Świadomość Polaków na temat techniki QR jest nadal niska w porównaniu np. z Japonią, jednak z samych kodów korzystamy chętnie. Bardzo często pojawiają się one np. w akcjach marketingowych prowadzonych w kanałach mobilnych, czemu sprzyja również rosnąca każdego dnia liczba użytkowników smartfonów. Z pewnością kody QR stałyby się jeszcze bardziej popularne, gdyby obecne były na rynku powszechnie dostępne i dobre jakościowo aplikacje do ich skanowania.
Taką właśnie aplikacją jest CodeMagic – dziecko o dacie narodzin: 23 czerwca 2014, które jednak od razu osiągnęło pełną dojrzałość. Dzięki temu rozbudowanemu rozwiązaniu możemy nie tylko odczytywać i skanować różnego rodzaju kody, ale również zapisywać je w pamięci (a następnie odszukać je w aplikacji), generować oraz dekodować. Funkcjonalność to jednak nie wszystko szczególnie w XXI wieku – epoce designu i erze User Experience. CodeMagic został stworzony zgodnie z panującymi nam łaskawie trendami, które w tym momencie wskazują zdecydowanie w kierunku eleganckiej prostoty i niebanalnej przejrzystości. Tylko taki projekt ma bowiem szansę, aby uszczęśliwić swojego użytkownika.
Co więc właściwie oferuję nam CodeMagic?
1. Możliwość skanowania kodów QR, Data Matrix, Code 39, 128, EAN 13, EAN 8, UPC A oraz ITF. Opcja wyboru kamery (przedniej lub tylnej), a także zmiany orientacji aplikacji (tryb wertykalny i horyzontalny). Skanowany kod można również podświetlić za pomocą lampy błyskowej.
2. Podgląd zeskanowanych kodów z automatycznym zapisem w historii i możliwością zapisu grafiki kodu na kartę pamięci, a zawartości kodu do schowka telefonu. Opcja udostępnienie treści lub grafiki poprzez większość aplikacji społecznościowych (np. facebook, google plus, instagram) oraz maila.
3. Możliwość wygenerowania swoich własnych kodów z:
- tekstem,
- adresem www,
- siecią WiFi (możliwość wygenerowania kodu przez ręczne wpisanie ustawień sieci, a także dzięki liście sieci dostępnych. Uwaga: dla telefonów z rootem możliwość automatycznego wygenerowania kodu z siecią, do której aktualnie jesteśmy podłączeni – zarówno SSID, jak i hasło oraz rodzaj zabezpieczenia sieci zostają wpisane za nas),
- e-mailem, numerem telefonu i SMSem (wybór adresu e-mail i numeru telefonu z książki adresowej lub manualne jego wprowadzenie),
- wizytówką – możliwość generowania kodu wg standardu vCard i MECARD, (zupełnie taka sama procedura odnośnie pobierania danych),
- wydarzeniem z kalendarza (opcja ta pozwala również, po wygenerowaniu kodu z wydarzeniem, na dodanie treści do twojego kalendarza),
- lokalizacją (współrzędne geograficzne można wybrać z mapy lub wprowadzić ręcznie).
4. Rozbudowaną historię z opcją wyszukiwania kodu po każdej treści, jego podglądu ze wszystkimi szczegółami, edycji tytułu kodu, usunięcia jednego lub wielu kodów na raz, a także dokładnego filtrowania listy historii po treści kodu, jak i po jego typie (QRCode, Data Matrix, itd.).
6. Ustawienia, za pomocą których można podczas skanowania włączyć/wyłączyć wibracje, dźwięki oraz automatyczne przekierowanie, które przenosi nas (zaraz po zeskanowaniu kodu) do innej aplikacji obsługującej daną treść (np. adres url włącza od razu przeglądarkę, itd.). Co więcej, z góry możemy zdefiniować, których kodów obsługiwać nie chcemy i zwyczajnie je wyłączyć.
7. Informacje kontaktowe firmy, krótki opis działalności, możliwość oceny i podzielenia się aplikacją z innymi użytkownikami.
Na uwagę zasługuje też fakt, że aplikacja, mimo wielu zalet i spełniania chyba wszystkich możliwych oczekiwań użytkownika, oferowana jest zupełnie za darmo, a do tego… bez wkurzających reklam (każdy wie, że nie jest to dziś wcale takie oczywiste). Jeżeli jednak wciąż masz wątpliwości, co do jakości CodeMagic – sprawdź opinie i jej oceny, które zostawiają użytkownicy na Google Play.