Opaska Medyczna NFC w trosce o życie bliskich

Wpisując się w ostatnio modny trend aplikacji ICE (In Case of Emergency) firma Xynapse postanowiła dostarczyć kompleksowe rozwiązanie dla osób starszych, niepełnosprawnych a także dla tych, którzy troszczą się o życie bliskich.

Idea aplikacji Opaska Medyczna NFC opiera się na wykorzystaniu niewielkich tagów w technologii NFC (Near Field Communication) umożliwiających zapisanie pewnej dość skromnej ilości informacji. Chłopaki z Xynapse wpadli jednak na ciekawy pomysł jak obejść tą barierę (piszę „Chłopaki” ponieważ firma posiada dość luźnie utrzymaną stronę www i w dość humorystyczny ale nie pozbawiony profesjonalizmu sposób – kontaktują się ze światem). Zaawansowany algorytm kompresji stworzony na potrzeby aplikacji pozwala na zapisanie na tagu NFC dość dużo danych, jak sami autorzy przyznają – jest to rozwiązanie „szyte na miarę”, więc niekoniecznie może być użyte ponownie w innym projekcie, ale tutaj spisuje się naprawdę nieźle i pozwala na zapisanie całkiem sensownej porcji historii o pacjencie już na najtańszych tagach NFC (zalecane jednak są opaski z możliwością zapisu ponad 100 bajtów).

Sama opaska, jako nośnik informacji będzie wkrótce dostępna w sprzedaży jako chip NFC zamknięty w silikonowej, odpornej na czynniki zewnętrzne i nieuciążliwej dla noszącego obudowie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby do pracy z aplikacją wykorzystywać dowolny inny tag NFC w formie opaski, breloka czy naklejki (ze względów praktycznych jednak autorzy sugerują opaskę).

Aplikacja umożliwia zapisanie na opasce danych takich, jak:

 • imię i nazwisko
 • PESEL
 • numer telefonu do opiekuna/kontaktowy
 • grupa krwi
 • listę chorób na które pacjent cierpi
 • listę alergii występujących u pacjenta
 • listę leków przyjmowanych
 • listę używek

Dane można w dowolnym momencie odczytać z opaski korzystając z czytnika dostępnego za darmo na przykład:

 • Ratownik medyczny używając aplikacji może szybko dowiedzieć się o przeciwwskazaniach ze względu na przyjmowane leki zanim podejmie decyzję o podaniu leku.
 • Placówka medyczna może zapisać historię chorób i przyjmowanych leków w celu monitorowania leczenia.
 • Opiekun osoby starszej może użyć opaski na wypadek zagubienia się takiej osoby, zwłaszcza, jeśli osoba ta ma zaniki pamięci – ktokolwiek może wtedy zeskanować opaskę i powiadomić rodzinę.

Wersja płatna aplikacji umożliwia również zapis danych na opasce lub innym tagu.
Niewątpliwym plusem aplikacji jest to, że działa w 100% bez konieczności łączenia z internetem zatem może faktycznie przydać się w sytuacjach kryzysowych, gdzie zarówno brak zasięgu jak i konieczność logowania do serwisów internetowych może zaważyć na przydatności produktu a nawet na życiu pacjenta.

Aplikacje można pobrać ze sklepu Google Play: Opaska Medyczna NFC

medycyna, nfc, opaska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © Android Stuff - All rights reserved | Logo designed by muzg