Z Androida wycofano możliwość kontrolowania uprawnień aplikacji

Od czasu długo wyczekiwanej premiery Androida 4.4 (KitKata), pojawiły się już jego pierwsze aktualizacje, mające na celu wyeliminowanie dostrzeżonych błędów systemu operacyjnego. Nie była to jednak jedyna zmiana, jaką wprowadzono. Aktualizacja 4.4.2 zrezygnowała bowiem z bardzo ważnej funkcji wersji pierwotnej, a mianowicie możliwości sprawowania kontroli nad aplikacjami – App Ops – która umożliwiała nam ręczną i dość szczegółową kontrolę nad zakresem uprawnień różnego rodzaju programów. Pozwalała ona na ograniczenie zakresu ingerencji aplikacji w naszą prywatność, co oczywiście musiało się spotkać z niezadowoleniem Facebook’a czy choćby Skype’a, których wielką pasją stało się kolekcjonowanie wszelkich możliwych informacji osobowych o swoich użytkownikach. App Ops pozwalało natomiast na blokadę dostępu aplikacji do zasobu naszych danych personalnych.

Usunięcie tej funkcji Androida budzi więc wiele kontrowersji. Dianne Hackborn (jedna z programistek Androida) zabrała głos w tej sprawie. Wycofanie się Google z App Ops uzasadnia względami bezpieczeństwa oraz początkowym założeniem, wg którego App Ops miało służyć wyłącznie w celu wykreowania nowej aplikacji SMS, a jego pojawienie się (w pierwszej wersji KitKata) było przypadkiem, tego niezamierzoną konsekwencją. Hackborn wyjaśnia, że fukcja kotroli uprawnień nigdy nie była przeznaczone dla samych użytkowników Androida. Tobie również ciężko w to uwierzyć? Nie jesteś więc w tym odczuciu odosobniony/odosobniona.

Wiadomo, jakie będą dalsze konsekwencje rezygnacji z App Ops. Szeroki dostęp do naszych danych osobowych równa się personalizacji reklam (co akurat niektórych cieszy) oraz praktycznemu zmuszaniu nas do wyrażenia zgody na ograniczanie naszej przestrzeni prywatności (ciężko jest bowiem z owych aplikacji po prostu zrezygnować). Ponadto Google jawi się tutaj tchórzem, który nie zdecydował się na zajęcie pozycji obrońcy swoich użytkowników. Ach, nie ładnie Androidzie!

Pozostaje nadzieja, że być może App Ops powróci jeszcze do użytku w kolejnych uaktualnieniach lub Android zreflektuje się w swoich kolejnych wersjach. W ten sposób Google pozbyłoby się może niesmaku, jaki pozostaje po aktualizacji 4.4.2. Jednak kiedy piszę te słowa, słyszę za sobą śmiech politowania Marka Zuckerberga…

Mogę jedynie uśmiechnąć się do niego pod nosem, ponieważ wciąż istnieje możliwość przywrócenia dawnych ustawień poprzez moduł Xposed Frameworks, który odnajdziecie na forum XDA. Nie zapominajcie tylko, że Xposed wymaga zrootowanego urządzenia, aby mógł on działać poprawnie. Widać, jak bardzo Google troszczy się, aby na Święta jego użytkownicy nie czuli się samotni ;)

android 4.4.2, app ops, kitkat, news, xda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Copyright © Android Stuff - All rights reserved | Logo designed by muzg