Zablokowałeś swojego smartfona? Pomożemy!

Każdemu zdarza się zapomnieć czasem kodu dostępu do swojego telefonu. Najprostszym wyjściem wydaje się wtedy gruntowne zresetowanie urządzenia. Nie musisz jednak stosować tak drastycznych metod. Pod spodem znajdziesz kilka porad, na temat tego, jak, w przypadku nagłej amnezji, odzyskać dostęp do swojego elektronicznego przyjaciela.

W przypadku smartfonów z systemem operacyjnym Android, większość użytkowników używa mechanizmów ochronnych w postaci kodu PIN karty SIM (Personal Identification Number, czyli osobistego numeru identyfikacyjnego karty) lub blokady. Daje to bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również pakuje nas w nie lada problemy, w momencie, gdy zapominamy kodu dostępu.

Istnieje znany sposób na zlikwidowanie blokady, posiada on jednak dość istotne konsekwencje dla użytkownika. Może bowiem zakończyć się utraceniem wszystkich danych zgromadzonych w smartfonie oraz ustawień personalizacji telefonu. Chodzi oczywiście o zresetowanie urządzenia do jego ustawień fabrycznych, które usuwa z pamięci wewnętrznej urządzenia wszystkie informacje składowane.

Jak więc uniknąć tak ryzykownej metody?

Wróćmy pierwsze jeszcze na moment do zabezpieczenia w postaci numeru PIN (który jest całkowicie niezależny od innych blokad). Wybór tego typu ochrony sprawia, że wspomniany numer musi zostać wprowadzony przy każdym restartowaniu smartfona. Jeżeli zapomnimy numeru PIN, możemy sobie pomóc numerem PUK (Personal Unblocking Key), który otrzymuje się od operatora. Wystarczy go tylko odnaleźć i po problemie. Proste! Tylko w jakiś sposób, dość często zdarza się, że Twoje oczy widziały kod PUK tylko ten jeden jedyny raz – w momencie zakupu w danej sieci komórkowej… Co wtedy? Dzwonimy do biura obsługi klienta, skarżymy się na samych siebie i swoje niedbalstwo, błagając o pomoc. Zapewne pomogą.

PIN PIN-em, a blokada?

Jeżeli twój smartfon z Androidem został jednak zabezpieczony blokadą z wzorem, masz trzy opcje postępowania, aby odzyskać do niego dostęp, nie tracąc jednocześnie przechowywanych tam danych:

1. Usuwanie blokady wzorem przy pomocy hasła Gmail

Masz konto Google? Nie masz więc problemu! Zamiast korzystać z blokady wzorem, zabezpiecz swoje urządzenie owym hasłem i ciesz się z własnego sprytu. Aby móc z niego korzystać (z hasła, nie ze sprytu…), twoje konto Google musi zostać w smartfonie skonfigurowane. Najlepiej więc zrobić to już w momencie zakupu danego modelu. Powiesz mi: „taaak, ale to hasło również mogę zapomnieć”. Doceniam twoją zapobiegliwość, jednak hasło Google możesz zawsze zresetować z poziomu komputera, korzystając z witryny http://accounts.google.com. Aby dodatkowo ułatwić sobie zadanie, dobrze jest dodać w ustawieniach konfiguracji konta Google (w tej samej witrynie) alternatywny adres e-mail. Ważną informacją jest natomiast, że niektóre systemy Android wymagają, by sieć telefonii komórkowej była zawsze aktywna – pamiętaj o tym.

Tyle teorii. Czas na zajęcia praktyczne: narysuj na ekranie, zamiast swojego wzoru dostępu, kotka, uśmiech, długopis, orzech nerkowca oraz symbol wieczności (jeżeli jeden z tych wzorów jest twoim kodem dostępu, zmień go proszę na jakiegoś innego dziwoląga). Potrzebne nam jest 5 nieudanych prób. Pamiętaj, że za każdym razem wzór musi składać się z czterech punktów ekranu. Android zada retoryczne pytanie grzecznościowe: „Zapomniałeś wzoru?”. Po kliknięciu na ekranie pojawi się okienko „Odblokowanie konta”, gdzie możesz wpisać swój adres oraz hasło Google. Następnie logujesz się i trafiasz wprost do ustawień Androida, gdzie odblokujesz ekran zwykłym muśnięciem palca do jego bocznej krawędzi ekranu.

2. Jak usunąć blokadę przy pomocy polecenia Android Debug Bridge?

Czasami zdarza się usunąć plik zawierający kod blokady za pomocą prostego triku. Aby nauczyć się niemagicznej sztuczki, podepnij swój smartfon do komputera za pomocą kabla USB (musisz mieć włączone debugowanie USB w swoim telefonie – możesz je znaleźć w Ustawieniach -> Opcje programistyczne -> Debugowanie USB lub, w starszych wersjach, Ustawienia -> Aplikacje -> Programowanie -> Debgowanie USB) i użyć polecenia Android Debug Bridge (ADB), które wchodzi w skład pakietu Android SDK (http://developer.android.com/sdk/index.html#download, na płycie wirtualnej). Ściągnij więc pakiet Android SDK i rozpakuj archiwum. Przywołaj okno konsoli tekstowej, np. naciskając klawisze [Windows R], po czym wpisz polecenie cmd. Pliki znajdziesz w katalogu \SDK\platform-tools. Przeskocz poleceniem cd do katalogu gromadzącego pliki ADB:

cd C:\adt-bundle-windows-xxxxx\sdk\platform-tools

Znajduje się tu plik adb.exe. By sprawdzić, czy przy jego użyciu uda ci się nawiązać połączenie z telefonem, przywołaj go z poleceniem:

adb devices

Na ekranie powinien pojawić się kod twojego smartfona. Wpisz następnie:

adb shell rm /data/system/gesture.key

I tak właśnie usunąłeś/usunęłaś plik gesture.key, w którym zapisany był kod blokady wzorem. Uruchom więc ponownie swojego smartfona. Na ekranie ponownie pojawi się żądanie podania kodu odblokowującego, lecz tym razem wystarczy tylko przesunąć palcem po ekranie. Plik gesture.key jest dość słabo zaszyfrowany i w zrootowanych urządzeniach można go ponoć zmodyfikować nawet za pomocą edytora (we wszystkich trzech urządzeniach z Androidem 4.x przedstawiona procedura działała tylko w zrootowanym systemie).

3. Promocja 3w1, czyli usuwanie blokady PIN, blokady wzorem, a nawet mechanizmu rozpoznawania twarzy

Brzmi cudownie i jest prawdziwe (w przeciwieństwie do większości ofert 3w1…). Potrzebujesz jedynie specjalnych aplikacji do łamania zabezpieczeń, które zainstalujesz z poziomu komputera, z serwisu Play Store. Niestety owe aplikacje nie działają we wszystkich smartfonach. Poniżej prezentujemy dwa programy (jeden bezpłatny, drugi komercyjny), jednak nie gwarantujemy, że zadziałają w przypadku twojego telefonu.

Jeżeli masz w smartfonie skonfigurowane swoje konto Google i choć raz ściągnąłeś/aś jakąś aplikację, a teraz połączysz się z internetem przez sieć WLAN (w niektórych konfiguracjach wczytywanie aplikacji przez sieć komórkową nie jest możliwa), a także, korzystając z bezpłatnej aplikacji, posiadasz drugi telefon (by mieć możliwość wysłania SMS-a), możesz rozpocząć usuwanie problemu. Z poziomu komputera przejdź do Play Store’a, znajdź aplikację [Free] Screen Unlock/Lock. Zainstaluj ją. Być może musisz wybrać model, na którym ma zostać zainstalowana aplikacja – rób to. Pobieranie rozpocznie się automatycznie. Jeśli nie – podłącz smartfon do kabla ładowania. Na ekranie blokady winna być widoczna ikona instalowania aplikacji. Teraz wyślij z drugiej komórki do tej zablokowanego SMS-a o treści: 00000. Po otrzymaniu SMS-a, możesz ponownie uruchomić smartfon i korzystać z niego, jakby nigdy nic złego nigdy się nie wydarzyło. Dana aplikacja w sklepie Google ma bardzo dobre oceny, świadczące, że u większości użytkowników działa bez zarzutu.

Istnieje również komercyjna aplikacja: Screen Lock Bypass Pro, która kosztuje 13,20 zł. Proces instalacji jest identyczny. Po zakończeniu instalacji, aplikacja poprosi o kliknięcie w przycisk „Activate”, który ma zdjąć kod wzoru lub kod PIN. Aplikacja posiada 150 pięciogwiazdkowych ocen oraz 40 tych jednogwiazdkowych. Część użytkowników narzeka, że nie ma możliwości odinstalowania Screen Lock Bypassa, ale i na to znajdzie się sposób: wyłącz aplikację w menu Ustawienia -> Administratorzy urządzenia i ciesz się potęgą prostych rozwiązań.

To już wszystko w temacie. Mam nadzieję, że wielu z Was pomogą informacje, które znaleźliście w tym artykule. Jeżeli jednak nic nie dadzą, pozostaje zawsze reset urządzenia do ustawień fabrycznych z utratą wszystkich danych. Zazwyczaj smartfony pozwalają użytkownikom na dostęp do folderu ze zdjęciami, warto więc przynajmniej to spróbować uratować. Aby uzyskać kod do zresetowania telefonu, wpisz w Google model telefonu z frazą „factory reset”. Należy wyłączyć telefon, nacisnąć jednocześnie wskazane przyciski, a następnie wybrać z opcji ekranu polecenie „Factory Reset”, potwierdzając to przyciskiem Power. Tak więc życzymy Wam powodzenia i dobrej pamięci w korzystaniu z nowych technologii lub systematycznego przeglądania naszej strony, gdzie zawsze spieszymy z pomocą odnośnie #ProblemówPierwszegoŚwiata!

blokada, kod, odblokowanie smartfona, pin, unlock, wzór, zdejmowanie blokady

Comments (30)

  • hej , jeżeli zablokowałam mojego brata tel. Mial on na 1 zabezpieczenie- na twarz ( ominełam to zabezpieczenie) 2 – na wzór tego nie moglam ominac wiec wpisalam 5 razy nie prawidlowy wzór liczac ze mi sie uda , ale nie udalo mi sie , nastepmnie pokazalo sie pytanie wpisz swoj kod Pin , ale niestety niewiem jaki on ma a nie chce sie przyznac jemu do tego co zrobilam , wiec pozniej pokazalo mi sie wpisz swoj e-mail -nwm jaki on m e-mial i haslo podaj tez nwm jakie ma haslo :/ POMOCY!!! 10 min nawet nie !! blagam!! Juz nwm co robic , a jakbym mu sie przyznala to by byl na mnie mega zly ! :-( plisss!

  • Jezeli zablokowalas tel. Pierwsze co ci moge pomoc to :
    1. Idz do serwisu , nie rob nic bo bedzie jeszcze gorzej .
    2. Podaj im haslo do konta i login.
    3.A jezeli nie pamietasz to na przyszlosc zrob sb latwiejszy kod Pin , hasło i login. Wiecej nwm co ci moge pomoc :-) , a jesli nie chcesz tracic swojej kasy 50 zł na naprawe to idz za moimi poradami ;-) lub skorzystaj z internetu , jest wiele tego typu.spraw z telefonami , Liczę że pomoglam ! ;-)

  • a co zrobić gdy ma się samsun galxy tren 2 lite a ma się hasło pin ( musisz wpisać hasło poprzez klawiature ) resartowałam go ale nie pojawia mi się inkona októrej wpominano u góry i co teraz zrobić ?? pomcy błagam …

  • Hola może tu mi ktoś pomoże mam telefon mobiola eON 50 Quad 16 przez przypadek go zablokowałem…..wpisuję pin karty i telefon odblokowuje kartę telefonu ale po tym znowu wskakuje trochę inna plansza i znowu mam wpisać jakiś iiny pin….co robić poradzcie…..wpisuję ,zera jedynki i nic,po 5-ciu próbach pisze że muszę poczekać 30sek.i wpisać ponownie…..

  • Witajcie. A co w przypadku gdy mam telefon zablokowany hasłem, a nie wzorem? Pamietam haslo do konta google ale nie znajduje opcji zresetowania haslo, wzoru tak, ale nie hasla. Pomóżcie

  • podłaczam sie pod sprawe Pawła.. każdy mądry jesli chodzi o wzor czy pin ale zeby objasnic sposob usuniecia blokady haslem to nikt nie raczy. Moj LG K4 zostal zablokowany haslem (nie zadnym wzorem, PIN-em) i co teraz? na gwarancji przyjma? najwazniejsze jest dla mnie zeby pliki nie zostaly usuniete. to najwazniejsze. Ma/Miał ktos podobny problem? Dodam ze po podlaczeniu do sieci telefon zostanie zresetowany przez menadzer urzadzen na stronie http://www.google cos tam :/ trzymam go bez baterii i zdala od internetu. Jesli wie ktos jak mi pomoc to bede baaardzo bardzo wdzieczny.

  • Mam problem z tabletem(Samsung Galaxy Tab S2)
    Zapomniałam symbolu blokady ,ale na szczęście znałam zapasowy pin i miałam ustawiony czytnik lini papilarnych na mój palec. Wszystko było dobrze dopóki nie zaktualizowałam systemu. Teraz nie ma już na dole zapasowego pinu a po ponownym uruchomieniu tableta nie można odblokować go odciskiem palca. Próbuje robić różne wzory żeby w końcu pokazało mi się to powiadomienie googla ale nic nie wyskakuje…

  • Czy zna ktos sposob na podejrzenie blokady PIN ? Wszystkie poradniki mowia o tym, jak USUNAC, albo OBEJSC to zabezpieczenie. A mi chodzi o to, jak DOWIEDZIEC SIE, co to byl za PIN. Usunac moge – ale co z tego, jak dalej nie bede znal tego PINu, jaki byl ustawiony – bo znac go chce i juz.
    Wie ktos cos ?

  • witam mam problem z telefonem marki LG leon 4G LTE.Zablokowałem go hasłem i wpisałem źle hasło 20 razy!!!Wyświetliło mi sie że musze sie zalogować na google. mam konto i nie moge sie zalogować.POMOCY!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Witam.
    Próbuję zrobić reset telefonu Huawei wciskam + i power wyskakEMUI
    i tu jest problem powinnam klawiszem volume przejść do factory reset a moje przyciski ani drgną. Czy jest jakiś sposób na to?

  • Kotka zapominalska

    Pomocy blagam. Mam jakies 10 minut na odblokowanie telefonu. Jest to samsung galaxy j5 6 nowsza wersja z 2016 i zablokowalam go sobie na wzor ktorego teraz nie pamietam. Blagam ludzie pomozcie mam serio malo czasu. Cos abym mogla odblokowac fona tylko bez usuwania danych..plissss

  • Mam pytanie. Jeśli ma dziecko blokadę aplikacji gogle family link , nie istnieje dziecka już konto,już zalogować się nie da,konta rodzica także nie ma,gogle pomoc nie pomogła,telefon nie funkcjonuje nie ma dostępu do gogle i resetowania telefonu. To smartfon My Phone Fun Lte.Niechcacy ja Usunelam u siebie konto dziecka,po czym już nie dało się odwrócić niczego. Próbowałam zresetowac kombinacjami przycisków bocznych i nic. Aplikacja widoczna i blokady na gogle i serwis A także na pocztę gmail. Jak to można usunąć by dziecko mogło normalnie korzystać z telefonu?

  • opcja nr 2 jest tak pojebana że po całym dniu szukania tego co tam trzeba stwierdziłem ze nie warto bo żadna komenda nie działa w ogóle nic nie działa, zajebisty poradnik ……… opcja 1 sprawdzona i działa na pewno już dawno temu sprawdzałem o ile sie ma google podłączony pod telefon ….. a resetowanie do ustawień fabrycznych nie wchodzi w grę czyli podsumowując poradnik do śmieci hehe

  • ten program z porady nr2 nie pobiera mi sie ani na kompa ani na tel zablokowalam sobie Samsung galaxy A6 zna ktos jakis program by nie utracic wszystkich danych

  • blagam o pomoc mam tam duzo zdjec i sporo danych i nie chce tego potracicbylam w serwisie to powiedzieli ze tylko reset prosze co moge jeszcze zrobic by to uratowac i odblokowac ten zakichny telefon:(((((

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Copyright © Android Stuff - All rights reserved | Logo designed by muzg